FAQ

Najczęściej Zadawane Pytania

Żadne wcześniejsze doświadczenie z malowaniem nie jest potrzebne.

Kurs nie jest po to, by uczyć Cię malowania. Ponadto nie jest też po to, by egzekwować, co jest dobre i piękne, a czego należy unikać. W istocie, jeśli potrafisz przenieść farbę z pędzla na płótno to już umiesz malować! Natomiast kurs Vedic Art może Tobie pomóc uwolnić się od ograniczeń intelektualnego myślenia, jak na przykład od tych właśnie myśli: „Muszę umieć malować” lub „Nie umiem malować”.

Wiek nie gra tutaj żadnej roli. Sama metoda nie określa przedziału wiekowego uczestników, jednak w tym obszarze pozostawia też wybór nauczycielom. Niezależnie od wieku każdy może wziąć udział w kursie, chyba że prowadzący zajęcia zdecyduje inaczej.

Tak naprawdę w Vedic Art każdy przekaźnik koloru wchodzi w grę, a uczestnik sam decyduje, z jakich narzędzi w danym momencie będzie korzystać. Już tak się przyjęło, że na kursach zazwyczaj się maluje, jednak sam twórca tej metody akceptuje wszelkie formy wyrazu artystycznego, za pomocą których można stworzyć kolorowy obraz, tj. kredki, pastele, pisaki, itp. Jednakże w tej kwestii należy zwrócić uwagę na pewne niuanse. Podczas zajęć niejednokrotnie będziemy powracać do obrazów już namalowanych. Może się zdarzyć, że postanowisz przerobić jakiś obraz – kredki lub markery mogą nie spełnić Twoich oczekiwań, ponieważ nie pokryją aktualnej warstwy. Malowanie akwarelami (to nie to samo co akryle!) również może być utrudnione ze względu na ograniczoną naturę techniczną tych farb. Oprócz tego w trakcie warsztatów tworzymy wiele obrazów w różnych rozmiarach, dlatego weź pod uwagę, że po którymś obrazie kolorowanym kredkami może naturalnie wypłynąć potrzeba zmiany przyborów. Do tego wszystkiego jesteśmy również ograniczeni czasem, dlatego nie polecam też farb olejnych, których schnięcie to przynajmniej 3-dniowy proces. Farby akrylowe dają większe pole manewru, zatem to ich używania na zajęciach zalecam, szczególnie jeśli jest to Twój pierwszy kurs. Na następne warsztaty będziesz już wiedzieć czy w ogóle chcesz wypróbować inne narzędzia i jakie konkretnie. Nawet jeśli posiadasz zaawansowane umiejętności w używaniu określonych przyborów nadających kolor, to i tak warto dodatkowo wyposażyć się w farby akrylowe, aby służyły w potrzebie.

Nie, nie jest to wymagane, ale jest zalecane. Wedyjskie 17 zasad sztuki stanowią jedną całość. Nie poznanie ich wszystkich jest równoznaczne z nieskorzystaniem z pełnej mocy tej metody. Oczywiście kurs jest tak stworzony, że można wydzielić w nim pewne etapy, dzięki czemu można go przejść w dogodnym dla siebie trybie/czasie. Podczas trwania zajęć będziesz mieć pełną wolność w decydowaniu za samego siebie. Często powtarzanym przesłaniem w tej technice jest właśnie to, aby wszystko odbywało się w zgodzie z Tobą samym. Dlatego zrób tak jak czujesz, a w razie wątpliwości lub pytań – pisz/dzwoń śmiało.

Nie, Vedic Art nie jest żadną terapią, a prowadzący nie musi posiadać zawodu terapeuty. Jednakże niektórzy uczestnicy już podczas zajęć mogą doświadczyć efektów natury terapeutycznej. Jako, że jest to technika, za pomocą której wchodzimy w kontakt ze samym sobą i pracujemy z własnym wnętrzem, może się zdarzyć, że uczestnik kursu za pomocą tej metody rozwiąże pewne problemy w swoim życiu czy też przekroczy jakieś ograniczenia i dokona w nim dla siebie przełomu. Nieuniknione jest, że na ten kurs weźmiesz ze sobą cały swój osobisty bagaż wewnętrzny, który na co dzień nosisz. To znaczy, że podczas zajęć będą z Tobą wszystkie aspekty Ciebie samego, zarówno pozytywne jak i negatywne, uświadomione i nieuświadomione. A to wszystko może się przejawiać w trakcie malowania. Zaletą tych warsztatów jest właśnie fakt, że będziesz mógł wejść w kontakt z samym sobą i zintegrować skonfliktowane aspekty wewnątrz siebie oraz doświadczyć spokoju. Od Ciebie zależy, co wybierzesz.