Najczęściej zadawane pytania

Żadne wcześniejsze doświadczenie z malowaniem nie jest potrzebne. Nie ma znaczenia czy uczestnik kiedykolwiek malował, ani czy ma do tego predyspozycje lub talent.

Choć na kursie Vedic Art malowanie stanowi główne narzędzie pracy, to nauka samego malowania zgodnie ze sztuką akademicką nie jest celem tej metody. Nie nauczysz się tutaj konkretnych technik malarskich, ani nie zdobędziesz wiedzy o tym, jak tworzyć sztukę piękną. Natomiast poznasz praktyczne podejście do tego, jak wykorzystać spontaniczne, wolne od schematów malowanie do poprawiania swojego dobrostanu w życiu codziennym. Przebieg kursu skoncentrowany jest na wychodzeniu poza utarte schematy myślenia i rozwijaniu kreatywnego obszaru swojego umysłu tak, by dostrzec nowe możliwości i znaleźć unikalne rozwiązania swoich problemów, na które stare sposoby dotychczas nie zadziałały. Jeśli myślisz, że zdolność malowania można ocenić po tym, czy ktoś potrafi perfekcyjnie odzwierciedlić obraz na płótnie, to tym bardziej ten kurs jest dla Ciebie, bo uwolni Cię  tego przekonania i pokaże jak czerpać radość podczas swobodnego tworzenia.

Wiek nie gra tutaj żadnej roli. Sama metoda nie określa przedziału wiekowego uczestników, jednak w tym obszarze pozostawia też wybór nauczycielom. Niezależnie od wieku każdy może wziąć udział w kursie, chyba że prowadzący zajęcia zdecyduje inaczej. Ja pracuję z dorosłymi i młodzieżą.

Wszystkie media, z pomocą których da się stworzyć obraz, można użyć. Jednakże każde z nich ma swoją techniczną naturę, którą przejawia w określony sposób. To na początku może ograniczać. Dlatego na pierwszy kurs zaleca się malowanie akrylami – szybko schną i nie wymagają żadnego wcześniejszego zaznajomienia się z nimi. Nawet jeśli posiadasz zaawansowane umiejętności w używaniu konkretnych mediów, to i tak na pierwszy kurs warto wyposażyć się w farby akrylowe, aby służyły w potrzebie. Po poznaniu zasad wedyjskich będzie bardziej klarowne za pomocą jakich materiałów chcesz się wyrażać na następnych warsztatach.

Kurs jest tak stworzony, że dzieli się na pewne etapy, dzięki czemu można go przejść w różnych trybach (np. weekendowym), w dogodnym dla siebie czasie. Jest to okazja, by przetestować kurs biorąc udział tylko w jego części, jednakże przerwanie kursu odbiera nam możliwość poznania go w pełni i czerpania korzyści w szerszym wymiarze. Każdy etap wprowadza uczestnika w zupełnie inny wymiar. Po rozmowach z uczestnikami często spotykam się ze stwierdzeniem, że na początku Vedic Art wydaje się tylko taką zabawą, ale „im dalej w las, tym więcej drzew” i głębia tego, co za sobą niesie może być rozpoznana dopiero z perspektywy wszystkich 17 zasad wedyjskich. Oczywiście nikt Ciebie nie zmusi do przejścia całego kursu.

Nie, Vedic Art nie jest terapią, a prowadzący nie musi posiadać kwalifikacji terapeuty. Jednakże podczas zajęć niektórzy uczestnicy mogą doświadczyć efektów natury terapeutycznej. Jako, że jest to technika, za pomocą której wchodzimy w kontakt ze samym sobą i pracujemy z własnym wnętrzem, naturalnym jest, że uczestnik rozwiąże pewne problemy w swoim życiu czy też przekroczy jakieś ograniczenia i dokona w nim dla siebie przełomu. W związku z tym Vedic Art z powodzeniem jest wykorzystywane jako forma wspomagająca w terapii.

Kurs I stopnia jest dla osób, które przechodzą przez 17 zasad wedyjskich po raz pierwszy. Każde kolejne powtórzenie kursu określa się mianem II stopnia. Na warsztatach oba stopnie są prowadzone razem równolegle, chyba że w jakimś wydarzeniu wskazano inaczej.